Czołowe polskie sanktuaria maryjne: Licheń Stary

Na liście najbardziej popularnych miejsc kultu przodują w Polsce zdecydowanie sanktuaria maryjne, z czego największą część pielgrzymkowego ruchu zbiera Częstochowa i wielkopolski Licheń Stary. To ostatnie sanktuarium jest przede wszystkim poświęcone katolikom mieszkającym za zachodzie Polski oraz pielgrzymom przybywającym zza granicy. Rocznie Licheń Stary jest odwiedzany przez półtora miliona osób, chociaż ciężko dokładnie oszacować, ile z nich przyjeżdża wyłącznie w celach religijnych, a ile aby podziwiać niesamowity przepych świątyni.

Tony złota i zdobień

Jeśli bowiem w licheńskim sanktuarium czegoś jest naprawdę wiele, to tutejszych złotych zdobień, obrazów, wotów dziękczynnych, tablic pamiątkowych – wszystko pozłacane, posrebrzane i warte ogromne ilości pieniędzy. Popularność Lichenia Starego w dużej mierze wynika więc nie tylko z mieszczącego się tu ważnego ośrodka religijnego. Spora część przyjezdnych wynajmuje noclegi w Licheniu Starym nie tyle w celach kultowych, co ze zwykłej turystycznej ciekawości. Bardzo często odwiedziny katolickiego sanktuarium nie są celem samym w sobie, ale jedynie jednym z punktów turystycznego wyjazdu do Konina lub Poznania. Warto również pamiętać, że Licheń ma znaczenie rekreacyjne. Co prawda korzystają z niego głównie okoliczni mieszkańcy oraz goście z większych miast regionu, lecz nie należy zapominać także o tym walorze tej wielkopolskiej wsi. Znajdujące się na jej obrzeżach Jezioro Licheńskie nie nadaje się do żeglugi, ale jest za to świetnie przystosowane dla wędkarzy, którzy znajdą tu prawdziwy raj oraz dla miłośników wodnych kąpieli oraz pływania kajakami (polecamy również poczytać o Szczawnicy).

Historia objawień

Pod względem turystycznym oraz pielgrzymkowym Licheń Stary jest dość młodym sanktuarium, ponieważ powstałym dopiero pod koniec XX wieku, gdy dokonano uroczystej koronacji cudownego obrazu. Dopiero wtedy zaczęła się tu rozwijać baza noclegowa z domami pielgrzyma, ośrodkami rekolekcyjnymi i salami konferencyjnymi, w których odbywają się zjazdy towarzystw teologicznych czy kapituł zakonów. Wcześniej, przez niemal sto pięćdziesiąt lat, licheńskie objawienia i cudowna moc obrazu Matki Bożej nie były sygnowane aprobatą Stolicy Apostolskiej, a samo sanktuarium mieściło się w malutkim kościele. Od 1860 roku, a więc od chwili, gdy na niepozornym drzewie po raz pierwszy zawisł święty obraz Maryi, rozwój Lichenia jako miejsca kultu religijnego, przeszedł ogromne zmiany, a sam obraz został w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przeniesiony do nowej świątyni i uroczyście poświęcony.

Dodaj komentarz