Rezerwat Białogóra: bażyny i torfowiska

Wczasy nad Bałtykiem cieszą się sporym powodzeniem wśród turystów z Polski i Niemiec. O ile niezłe plaże znajdują się w wielu miejscach, o tyle piękna przyroda i zapierające dech w piersiach widoki stanowią kluczową atrakcję polskiego wybrzeża. Spore obszary wybrzeża objęto ochroną, wyznaczając na nich Nadmorski Park Krajobrazowy. Również Białogóra, w której na przyjezdnych czeka przytulna baza noclegowa [informacje w katalogu Meteora], może poszczycić się ciekawym rezerwatem przyrodniczym, położonym nieopodal miejscowości.

Rezerwat Białogóra obejmuje swoim zasięgiem wydmy porośnięte rzadko spotykanym borem bażynowym, czyli rzadko rosnącym lasem, złożonym głównie z powykręcanych przez morskie wichry sosen, silnie wczepionych w piaszczyste podłoże. W luźnym runie występują liczne bażyny czarne oraz turzyce piaskowe oraz gatunki roślin specyficzne dla tego ekosystemu, takie jak tajęże i listery. Z innych gatunków drzew spotyka się tu również wierzby piaskowe i jarzębiny, pełniące głównie rolę krzewów. Pomiędzy wydmami w rezerwacie leżą podmokłe torfowiska typu atlantyckiego, wyróżniające się kwaśną i mokrą glebą. Dużą rolę odgrywają tu wrzosy, które w sezonie kwitnienia tworzą barwny dywan. Do charakterystycznych dla tego ekosystemu roślin należą także różne typy rosiczek, sit sztywny, wełnianeczka darniowa, woskownica europejska oraz bardzo rzadko spotykane ponikło wielołodygowe i przygiełka brunatna. Po wiosennych roztopach w zagłębieniach stoi woda, a torfowiska zmieniają się w mokradła.

Ciekawy ekosystem bagienny otoczony lasem stwarza znakomite warunki do życia różnym gatunkom ptaków, z których niektóre pojawiają się tu tylko przelotnie, natomiast inne chętnie gniazdują i rozmnażają się. Takie warunki zapewniają również komfortowe warunki przeróżnym gatunkom płazów, w tym żabom, ropuchom, oraz traszkom. Ponieważ największa różnorodność biologiczna panuje zwykle na styku różnych środowisk, pogranicze lasu i moczarów obfituje w niezwykłe bogactwo tajemniczej fauny i flory.

Wielu gości właśnie tu rezerwuje sobie wakacyjne noclegi, Białogóra to bowiem przepięknie położona miejscowość na wybrzeżu bałtyckim. Wokół kurortu ciągnie się szeroka, jasna plaża oraz pasmo zalesionych wydm, pomiędzy którymi kryją się tajemnicze torfowiska, pełne roślin i ptaków. Owe tereny uchodzą za tak cenne przyrodniczo, że utworzono dla ich ochrony rezerwat natury.

Dodaj komentarz